Do zaszczytnego grona naukowców rangi światowej należy brytyjski chemiki fizyk Sir Humphry Bartholomew Davy, urodzony 17 grudnia 1778.
Początkowo najstarszy z piątki rodzeństwa chłopiec nie zapowiadał się na naukowca, a na pewno nie przejawiał zainteresowania naukami ścisłymi. Jego zamiłowania skupiały się wokół literatury i swoje ambicje literackie realizował pisząc wiersze.
Jednakże w wyniku pracy jako czeladnik u miejscowego aptekarza w wieku 16 lat zainteresował się chemią. Dzięki swojemu talentowi i rekomendacjom rozpoczął praktykę w Pneumatic Institution w Bristolu.
W latach 1801–1813 Humphry Davy był profesorem w Królewskim Instytucie Wielkiej Brytanii, od 1803 członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie, a w latach 1820–1827 jego przewodniczącym.
W 1807 za prace nad elektrolizą otrzymał Nagrodę Napoleona, które to w efekcie przyczyniły się do odkrycia aluminium. Humphry Davy nie umiał jednak uzyskać jego metalicznej formy. Dopiero 18 lat później w warunkach laboratoryjnych osiągnął to inny naukowiec Hans Christian Ørsted.
Aluminium poddawane procesowi anodowania, czyli pokrywania powłoki cieniutką warstwą tlenków, powoduje, że staje się ono odporne na rdze, a przy tym twardsze. Anodowanie aluminium wiąże się z dodatkowymi zaletami. Spełnia bowiem ono funkcję ochronną w surowych warunkach sanitarnych, gdyż dzięki właściwemu zatroszczeniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje brudu. Anodowanie jest także wykorzystywane w celach zdobniczych.
W swojej pracy naukowej Humphry Davy zajmował się elektrolizą wody, roztworów wodnych i stopionych soli. Doprowadzając do roztworu soli lub wodorotlenków metali aktywnych prąd elektryczny, zauważył, że można wytworzyć gazowy wodór. Elektroliza stopionych soli pozwoliła wyizolować po raz pierwszy czyste metale aktywne.
Zasługą uczonego były odkrycia pierwiastków. Wykazał, że znane substancje są tlenkami metali. Jako pierwszy wyodrębnił potas i sód, a następnie wapń, stront i magnez. Bywa również uważany za odkrywcę boru. Ponadto odkrył, że rozżarzony drut platynowy działa na mieszaninę gazów palnych jako katalizator. Skonstruował także lampę górniczą używaną do XIX wieku.
W 1812 został nobilitowany. Zmarł w wieku 50 lat.